Scroll to top
© 2018, Marketsoul s.r.o. All rights reserved
Share
en cs

What we do

01.

Websites and e-shops development

We create new websites and e-shops, redesign current ones, we can finalize necessary programming functions or optimize your website for SEO and UX.

02.

Performance-based PPC campaigns

We create advertising campaigns adjusted to your specific goals, we also graphically design suitable banners, advertising texts and keywords in search engines.

03.

Logo design and graphics

We are creating elegant logos, professional brand manuals, corporate identity and webdesign, reflecting the character of your brand and representing your products.

04.

Social networks management

Thanks to our copywriters, creators, and photographers, we are capable of perfecting your social networks profile pages.

Services

We offer complex online marketing solutions.

All adjusted to your needs. We analyze, consult, train and design the best tools for your business.

A thorough analysis of your needs and current situation

Through tools such as Analytics, AdWords or Facebook, we browse and analyze available data. We will keep an eye on your competition, create SEO analysis and detect your strengths and weaknesses. Based on collected data, you will be offered possible opportunities and attainable goals.

Realization of activities, their management, and optimization

Once we have an agreement on goals and a plan, we are all in. We will prepare a website/e-shop, create advertising campaigns (both in the content network or search engines), we will also set up communication strategies on social networks and will continuously monitor, optimize and report on the situation.

Solution design

Within our budget, we will design a correct combination of marketing tools and investments into an advertisement. We will set up a time frame, as well as a continuous data report. The whole campaign will be scheduled into different phases in the way that works the best and ends with real results.

Clients

CONTACT US SO YOU CAN SEE YOURSELF

Soul in everything we do

We are a young, proactive agency. In just a couple of years of our existence, we were able to help dozens of demanding clients. Our attitude is friendly and fair. You can be sure of that.

What do our customers say?

We have been working with MarketSoul for 2 years, especially in social media marketing. We are very pleased with the results of their work. The agency is careful and result-oriented. It gives us creative ideas and the outputs of their work are of high quality, achieve the established KPIs and are also inspiring for us.

— Ing. Petr Staněk

Online Marketing Manager - Continental-pneumatiky.cz

'The most we appreciate on partnership with MarketSoul is their proactivity and initiative work. That pushes us forward and brings new ideas and customers. We always communicate all activities and even after the launch, we try to find various improvements in the course of our projects, which would contribute to higher quality and better efficiency of the invested funds. After each campaign, we always analyze the detailed results and then look for new projects that we can implement in the future.'

— Ing. Tomas Zouvala

Marketing manager - Montkovo.cz

“...none of us knows all there is about entrepreneurship. Nevertheless, after these gentlemen from MarketSoul took the wheel of our company, we know a lot more. Great communication, often different but very much needed view on a matter and a will to do more than necessary...”

— Jana Sýkorová

Marketing manager Outlet-levne.cz

YOU ARE GOING TO BE IN GOOD HANDS OF OUR PROJECT MANAGERS AND EXPERIENCED ACCOUNT MANAGERS

Our team

Pavel Urban

Pavel Urban

Company Leader

Stanislav Horák

Stanislav Horák

Account Manager

Marek Žerníček

Marek Žerníček

Account executive

Mario Polák

Mario Polák

Project Manager

MarketSoul - weby, eshopy, PPC online marketing

náměstí Tomáše Garrigue Masaryka 1280

5.0
13 reviews

 • Avatar Zdenka Naňáková ★★★★★ před měsícem
  S kolegy z Marketsoul spolupracuji asi půl roku a můžu říct, že jsem opravdu ráda za náhodu, která mě k nim přivedla. Nepřestávají mě udivovat svou … read more kreativitou, znalostmi i zkušenostmi. Každý projekt má své unikátní řešení, které posouvá nejen klienta, ale celý tým zase o kousek dál. Děkuji za šanci realizovat se v marketingu a s čistým svědomím můžu tuto agenturu doporučit.
 • Avatar Martin Ulč ★★★★★ před 2 měsíci
  Ve firmě působím již skoro 2 rokem jako programátor a tak moc dobře vím, jaký výsledek dokážeme společně vytvořit. Nejvíce si vážím týmu profesionálů … read more s kterými mohu pracovat a které jejich práce baví stejně tak jako mě. Vždy se na takový tým mohu nejenom spolehnout ale i obrátit v případě, že si s něčím nevím rady a jako tým takové situace také řešíme. Osobně mě nejvíce motivuje možnost posouvat hranice dále abychom mohli nabídnout našim stávajícím i budoucím klientům co nejkomplexnější a nejkvalitnější řešení podle jejich vlastních představ. Služby společnosti MarketSoul s.r.o. tak mohu jednoznačně doporučit.
 • Avatar Jana Kroupová ★★★★★ před 2 měsíci
  Skvělá spolupráce v pozitivním duchu, kde komunikace hraje prim. Rozhodně můžu doporučit pro tvorbu webových stránek i následné činnosti v on-line prostředí. … read more
 • Avatar Klára Chábová ★★★★★ před 6 měsíci
  Velmi doporučuji spolupráci s touto agenturou a lidmi, kteří zde působí. Domluva platí, spolupráce je velmi příjemná, vše se řeší obratem, doporučení … read more jsou na profesionální úrovni.
 • Avatar StomaTeam s.r.o. ★★★★★ před 12 měsíci
  S firmou MarketSoul jsme doposud spolupracovali na několika online kampaních pro nás a naše zákazníky. A nyní finalizujeme náš první společný web (a … read more jistě nikoli poslední). Ať přemýšlím jak přemýšlím, tak zatím není na co bych si postěžoval :) Je vidět, že do toho co dělají vkládají duši, srdce i mozek ... Za nás rozhodně doporučuji.
 • Avatar Model Obaly ★★★★★ a year ago
  S MarketSoul spolupracujeme už čtvrtým rokem a moc si ceníme podpory, kterou nám jako digitální agentura poskytují.
  Ať už šlo v digitálu o konzultace,
  … read more analytiku nebo grafické návrhy, tak jsme se mohli spolehnout na rychlou odezvu a zodpovědný přístup k práci.
  Přejeme, ať se Vám i do budoucna daří a budeme se těšit na další spolupráci.
 • Avatar Michal Přibyl ★★★★★ a year ago
  V Marketsoul jsou opravdu profíci. Marketing projektu umí uchopit opravdu komplexně a kvalitně. Nejvíc ze všeho se mi líbí jejich přístup a komunikace. … read more Nic není problém a vše se dá řešit. Komunikace je rychlá a v podstatě online. Je pro mě radost s Vámi spolupracovat. Jen tak dál :-) :-).
 • Avatar Mário Polák ★★★★★ a year ago
  V MarketSoul jako zaměstnanec působím už dva roky. Za ten čas jsem měl možnost spolupracovat ze stabilním týmem lidí, pracovat ze zajímavými klienty … read more a mnohému se naučit.
  Vzal jsem si k srdci nejen mísu firmy a vážně se snažím dát Soul in everything we do. Firemní hodnoty jako uplatňování win-win v každé situaci, dodržování dohod, neustále rozvíjení sebe i vztahů se staly samozřejmostí. Nejvíce mě však naučila hodnota 90% řešení a 10% stížností, kterou se jako projektový manažer snažím řídit stále a musím říct, že ji uplatňuji i mimo práce.
  Jsem vděčný za tuto práci a kolegů se kterými pracuji. Každý den se těším na nové výzvy, které přinášejí naši klienti a jsem rád, že mám možnost nakopnout jejich marketing tím správným směrem.